Sensoryka

„Czego nie ma najpierw w zmysłach, tego nie ma później w umyśle.”Istotną częścią metody Montessori jest tzw. edukacja sensoryczna, pobudzanie wszystkich 5 zmysłów dziecka (wzrok, słuch, węch, dotyk i smak) i to najlepiej każdego pojedynczo. Wiek przedszkolny jest niezwykle istotny z punktu widzenia rozwoju zmysłów, ponieważ to w tym okresie są one niezwykle czułe. Odpowiednio stymulowany proces pozwala na odpowiednie przygotowanie do dalszej edukacji. W ramach edukacji sensorycznej dzieci rozwijają takie umiejętności jak różnicowanie wielkości, kształtów, kolorów, faktur, wagi czy temperatur oraz nauka kolorów, kształtów figur płaskich, brył i wielu innych. Ponadto, praca z tym materiałem jest wprowadzeniem do nauki matematyki, a co najważniejsze, wszystkie te umiejętności ćwiczone są podczas zabawy.

Sensoryka

Cylindry