Plan daltoński

Plan daltoński polega na metodzie indywidualnej pracy uczniów, a więc ma wiele wspólnego z pedagogiką montessori, która jest podstawą w tworzeniu koncepcji pracy w naszym przedszkolu. Twórczynią tego systemu jest amerykańska nauczycielka Helena Parkhurst (1887-1973) która przedstawiła swoją koncepcję w książce pt. „Wykształcenie wg planu daltońskiego”. Plan daltoński zyskał popularność dlatego, że umożliwiał dostosowanie tempa nauki do rzeczywistych możliwości ucznia, wdrażał dziecko do polegania na sobie, budził inicjatywę i samodzielność zarówno w działaniu jak i myśleniu, wyrabiał poczucie odpowiedzialności za wykonanie podjętego zadania, zmuszał do poszukiwania najlepszych i najprostszych metod pracy. Plan edukacyjny opiera się na trzech głównych zasadach:

Plan daltoński

  1. Nauka wolności/odpowiedzialności – Ogólnie mówiąc celem tego systemu jest nauczyć dzieci dobrze używać swobody i odpowiedzialności. Oczywiście z każdym dzieckiem może być inaczej. Granice są potrzebne, ponieważ w szczególności małe dzieci potrzebują więcej treningu niż te starsze oraz każde dziecko radzi sobie w różnym stopniu z daną swobodą.

  2. Nauka samodzielności – Powszechnie wiadomo, że wszystko, do czego dochodzimy sami jest łatwiejsze w zapamiętaniu niż większość lekcji prowadzonych przez nauczyciela. Oczywiście tak samo jak w pedagogice montessori, również w edukacji daltońskiej, to nauczyciel jest odpowiedzialny za przygotowanie otoczenia do zdobywania wiedzy przez ucznia. Dajemy dzieciom konieczną przestrzeń do rozwoju. Kiedy ćwiczenie staje się zbyt trudne dla konkretnego dziecka by mogłoby uporać się z nim sam, nauczyciel służy pomocą.

  3. Nauka współpracy – jest ważną umiejętnością, którą u dziecka powinno się rozwijać od najmłodszych lat. Tłumaczenie przez rówieśnika jest czasami bardziej skuteczne niż polecenia nauczyciela. Jednakże to nie jest intencją, by tylko dziecko miało być pomocnikiem innych dzieci. Współpraca, jako pedagogiczny czynnik jest możliwa w prawie każdej zabawie i dziedzinie nauczania.

    Wizualizujemy dni tygodnia oraz obowiązki i zadania w przedszkolu.

Tablice obowiązków

Tablice zadań w planie daltońskim

Plansze z zadaniami

Karty z zadaniami matematycznymi + żetony

Znajdź i policz

Kostki piankowe

Klepsydra

Piankowe domino

Stemple „Zwierzątka” oraz „Zjawiska pogodowe”

Cylindry menzurki

Kompas

Puzzle mapa świata

Pamięć dźwiękowa

Mozaika

Matematyczne sześciany z kartami

Geoland Junior – odrywamy symetrię

Twister faktury

Tęczowe kamyczki do zabaw kreatywnych

Puzzle w kostce

Tablica magnetyczna

Zestaw magnetycznych atrakcji

Klocki magnetyczne

Zgadnij, o czym myślę – karty z obrazkami

Gry planszowe (grzybobranie, warcaby)

Skip to content